Koupě

6. října 2009 v 9:40 | Miki ©
Pár rad budou se vám hodit :)

Koupě
Činčilu si můžeme pořídit buď ze zverimexu, nebo přímo od chovatele. Při koupi u chovatele se dozvíme přesné stáří, pohlaví a zda je zvířátko zdravé. Nejlépe je vybírat si zvířátko k večeru, kdy začíná být aktivní a tak si je můžeme pořádně prohlédnout. Mláďata by měla být nejméně 8 týdnů stará.


Potřebné vybavení

Klec: Klec na činčilu by měla být veliká minimálně 100 x 50 x 50 cm, ale platí čím větší, tím lepší. Vhodné jsou vyšší klece se dřevěnými patry, protože činčily rády skáčí. Je také možné použít voliéru na větší ptáky, klec si sám zhotovit například ze skříně, či si ji nechat zhotovit na zakázku. Mříž by měla být pozinkovaná,aby ji činčila neohlodala. Spodní díl klece by nejlépe měl být kovový, použitelný je ale i plastový, nebude-li mít činčila možnost jej ohlodat. Dvířka do klece by měla být dostatečně veliká, aby se jimi do klece dala vložit koupelna, nebo domek na spaní. Klec by měla být umístěna na klidném místě u stěny, aby měla činčila během dne dostatek klidu a nebyla rušena při spánku. Neměla by být v průvanu, u topení, ani na přímém slunci. Teplota v místnosti by neměla stoupnout nad 25 stupňů a vlhkost vzduchu by neměla stoupnout nad 70%.
Domek na spaní: Nejvhodnější je uzavřený domek s jedním vstupním otvorem, aby měla činčila soukromí a přes den svůj potřebný klid. Měl by být ze dřeva. Překližka není příliš vhodná, protože se láme naostré třísky a činčila by se při jejím okusování mohla poranit.
Napáječka: Vhodné jsou plastové napáječky s kovovým náustkem a s kuličkou, zavěšené zvenku klece, aby činčila nemohla plast okusovat.
Seník: Nejlepší jsou kovové jesličky, ve kterých činčila seno tolik neznečistí.
Krmítko: Chceme-li mít krmítko na zemi, mělo by být dost těžké ( keramické, či hliněné ), aby jej činčila při pobíhání nepřevrátila. Také je možné koupit nerezové závěsné krmítko.
Koupelna: Vhodná je hliněná, nebo keramická nádoba a také například skleněné kulaté akvárium. Činčila by měla mít koupelnu se speciálním pískem k dispozici nejlépe každý den na cca 30 minut. Nikdy činčily nekoupejte ve vodě !!!
Podestýlka: Vhodné jsou hobliny, kukuřičná podestýlka, nebo dřevěné granulované podestýlky. Chováme-li jednu činčilu, měla by se podestýlka v kleci měnit asi tak jednou týdně (podle potřeby).
Hračky : Oblíbené jsou ruličky od toaletního papíru; závěsné hračky, které mohou činčily ohlodávat; tunely z Ytongu jsou perfektní na skovávání a různé hamaky a závěsné pelíšky na odpočívání.Také by činčila měla mít v kleci k dispozici větve na okusování. Měly by být bukové, vrbové, lískové, smrkové a nebo z postřikem neošetřených stromů.
Přepravka : Je nutná pro přenos k veterináři v připadě nějakých obtíží, a také na umístění zvířátka během čištění klece, není-li ještě dostatečně ochočené, aby mohlo být během úklidu volně puštěné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.