Rozmnožování

6. října 2009 v 10:03 | Miki ©
Rady...

Pohlavní život začíná u činčil již mezi 4. a 8. měsícem života. Říje se u samičky objevuje v intervalech 24 - 25 dní a trvá 3 - 5 dní. V době kdy u samičky začne říje se obvykle změní i chování samečka. Začne vydávat hlasité zvuky, kroutí se a pronásleduje samičku. Pak na samičku skáče, dokud jej samička nezačne odhánět. Za několik hodin po úspěšném oplození samička vyloučí hlenovou zátku.

Samička
je březí přibližně 111 dnů, bříška si však lze všimnout až tak kolem 90. dne. Několik dní před porodem začíná být samička vůči samečkovi agresivní. Činčily si nestaví žádná hnízda, a proto je dobré v místnosti udržovat teplotu kolem 20 stupňů. Porod je poměrně rychlý, rodí-li se však více mláďat, je mezi nimi obvykle časový odstup 1-2 hodin. Samička může být 8-12 hodin po porodu znovu oplozena a pochva se jí uzavře až po 3-4 dnech.Chceme-li znovu oplození zabránit, je nutné samečka od samičky oddělit ještě před porodem. Po uzavření pochvy má samička další říji až za 8 týdnů.

Činčily rodí
1-5 mláďat, jsou plně vyvinutá, chlupatá a vidí. Porodní hmotnost mláděte je přibližně 40g a za měsíc po porodu váží asi 150g. Brzy po porodu začínají mláďata běhat a zkoumat okolí. Odstavují se ve věku 6-8 týdnů, při hmotnosti 250g. Živí se už pouze pevnou stravou a mají již naučené všechny základní životní potřeby.

Činčila
může mít až 3 vrhy ročně.

Pozor! Některé mutace nelze mezi sebou pářit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.