Seznam Nemocí

6. října 2009 v 9:55 | Miki ©
Seznam...

Zácpa :Příznakem zácpy jsou stále se zmenšující bobky,nechutenství a apatie.Příčinou může být nevhodné krmení, či příliš mnoho pamlsků a nedostatek pohybu.Prevencí je dostatek pohybu a zvířátko nepřekrmovat.Léčba zahrnuje vysazení pamlsků, dostatek pohybu. Denně zvířátku dát kousek jablka, nebo stříkačkou do tlamičky 2,5 ml bílého jogurtu. V případě déle trvajících obtíží je ale nutné navštívit veterinární kliniku.

Průjem :Příznakem průjmu jsou měkké, lepivé bobky, zanechávající po sobě zelenohnědou vrstvu špíny. Zvířátko nepřijímá potravu, je nahrbené a strnulé. Příčinou může být plesnivé, či vlhké seno, znečištěná voda v napáječce, náhlá změna stravy, či příliš zeleného krmení.Preventivně kontrolujeme kvalitu sena a vody v napáječce a zajišťujeme zvířátku dostatek pohybu a vyváženou stravu.Léčíme tak, že po 1 - 2 dny snížíme množství granulí a krmné směsí. Podáváme hlavně seno, do kterého přidáme květy heřmánku, popř. podáváme heřmánkový čaj. Opět je důležitý pohyb. V případě déle trvajících obtíží je ale nutné navštívit veterinární kliniku.

Kožní plísně :
Příznakem je ztráta srsti a vznik strupů na nose a v okolí očí. Tyto příznaky se postupně objevují po celém těle.Příčinou může být špinavé, či vlhké prostředí, nebo se do koupacího písku dostala infekce.Prevencí je udržování hygieny, pravidelné koupání v písku a přidávání Fungistopu do koupacího písku ( na 1kg koupacího písku 1 polévková lžíce ).Léčbu musí okamžitě začít veterinární lékař.

Křeče :
Příznakem jsou svalové třesy, neschopnost pohybu a kroucení.Příčinou může být nedostatek vitamínu B, či vápníku, fyzické vyčerpání, stres a přehřátí ( při teplotě nad 30 stupňů ).Prevencí je dopřát činčile během dne dostatek klidu a pohybu.Léčí veterinární lékař a činčila musí být přes den v absolutním klidu. Při přehřátí je nutné zvířátko zchladit.

Zánět očí :Příznakem jsou slzící oči. Okolí očí je vlhké a chloupky okolo očí slepené.Příčinou může být poranění, či zrnko písku.Preventivně při nepatrném výtoku z očí odstranit koupací písek. Také je možné oči omývat odvarem z heřmánku.Léčbu provádí veterinární lékař.

Nachlazení :Příznakem je vodnatý, či hnisavý výtok z čumáčku a těžký dech. Zvířátko si často tře čumáček tlapkami.Příčinou může být průvan, vysoká vlhkost vzduchu, nebo stres ze změny prostředí.Prevencí je nevystavovat zvířátko průvanu a co možná nejméně je převážet.Léčbu provádí veterinární lékař. Je nutné zamezit průvanu a stresu.

Infekční onemocnění :Příznakem infekčního onemocnění je průjem, nechuť k jídlu, únava a hubnutí.Příčinou jsou viry a bakterie. Náchylná jsou zvláště zvířátka oslabená špatnou péčí.Prevencí je správná péče a strava.Léčbu provádí veterinární lékař.

Poranění :Příznaky jsou otevřené rány.Příčinou může být kousnutí, pohmoždění, či tržné rány.Prevencí je opatrnost a předvídavost.Léčbu musí co nejrychleji provést veterinární lékař. První pomocí je desinfekce rány a zasypání hojivým pudrem. Během léčby by činčila měla být ve vydesinfikovaném prostředí bez písku a podestýlky.

Ulomené a přerostlé hlodáky :
Příznakem je výtok z čumáčku, slinění, pomalé přijímání potravy. Příčinou je nedostatek vápníku a nedostatek materiálu na hlodání.Preventivně podávat vápník, obzvláště v období růstu a poskytovat činčile dostatek materiálu na hlodání.Léčbu provádí veterinární lékař, přerostlé hlodáky musí být opakovaně zkracovány.

Anomálie stoliček :Příznakem je pomalé přijímání potravy, slinění a nepřirozený vzrůst hlodáků.Příčinou bývá vrozená vadná poloha zubů. Stoličky se nepravidelně opotřebovávají, hlodáky nejsou dostatečně opotřebovávány a přerostou.Prevencí je nevyužívat zvířata s těmito problémy k chovným účelům.Léčbu provádí veterinární lékař.

Zlomeniny :
Příznakem je nepřirozené držení končetin a omezení pohybu.Příčinou jsou různé úrazy.Léčbu provádí vždy veterinární lékař ! Zvíře by k němu mělo být dopraveno co nejrychleji.

Kozí záda :
Příznakem je výrazné hubnutí a při sezení příkrá záda.Příčinou může být chronické onemocnění střev, nebo jater, způsobené nevhodnou péčí a stravou.Prevencí je správná péče, vhodné krmení, dostatek klidu a pohybu.Léčbu provádí veterinář. Pomáhá změna krmení.

Stereotypní chování :Příznakem je neustálé pobíhání sem a tam, od stěny ke stěně, nahoru a dolů.Příčinou může být nedostatek prostoru k běhání a skákání.Prevencí a léčbou je zařídit činčile prostornější klec s několika patry a umožňovat jí výběh po místnosti.

Kousance v kůži :Příznakem jsou otvory v srsti.Příčinou může být stres, nebo příliš zvířátek v jedné kleci.Prevencí a léčbou je uchránit činčilu před stresem a poskytnout jí dostatek prostoru a soukromí.

Srdeční vady :
Příznakem jsou náhlá období slabosti.Prevencí je dostatek vitamínu C, který posiluje srdce.Léčbu provádí veterinář dodáním vitamínu C a vápníku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.